poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Po co, na co i dlaczego, czyli trochę o pedagogice teatru

Letnia Akademia Teatralna to przede wszystkim miejsce spotkania, zderzenia z drugim człowiekiem. To czas, dzięki któremu rozwijamy się na wielu płaszczyznach, czas samorealizacji oraz nauki. Nauki opartej na działaniu. Szerokie spektrum obszarów, których dotykamy i które próbujemy udoskonalić pozwala nam każdego dnia zrobić ogromny krok w kierunku samodoskonalenia. Uczymy się jak działać, jak pokonywać własne słabości, przełamywać blokady, które niejednokrotnie hamują nasze poczynania w życiu codziennym. 
Teatr otwiera, kształtuje i wzmacnia osobowość. Niejednokrotnie podnosi poczucie własnej wartości, uczy szacunku do siebie i innych. Kształtuje młodego człowieka. Takie aspekty jak wytrwałość, konsekwencja, szczerość, zaangażowanie, komunikacja międzyludzka są zupełnie naturalnie rozwijane każdego dnia podczas projektu. To tylko niektóre z elementów, które próbujemy naświetlić i wzmocnić. Obserwując młodych ludzi każdego dnia widzimy jak mierzą się z własnymi słabościami, jak przełamują nieśmiałość, jak uczą się uważnie słuchać drugiego, jak nie zatracając autonomii dają przestrzeń innym. Dla każdego z uczestników jest to na pewno okres próby, niekiedy trudnej, ponieważ jest to czas nieustannej konfrontacji z grupą, a także z samym sobą. 
Wychowanie poprzez teatr daje ogromne możliwości, tutaj wpajanie podstawowych wartości nie odbywa się zza biurka, nie jest „suchą paplaniną”, która często nie dociera do zainteresowanych. To wychowanie poprzez działanie, zabawę, bliskość z drugim człowiekiem, wspólne pokonywanie trudności, tworzenie. To wychowanie, które jest bliżej krwioobiegu młodych, które nadąża za ich rytmem i pulsem, przez co szybciej zostaje wchłonięte i przyswojone. Efekty obserwujemy każdego dnia Letniej Akademii Teatralnej.

                                                                                                      

  Zespół instruktorów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz